PDA

View Full Version : Caribbean qualification continues next week



panoramix
04-25-06, 04:16 PM
CONCACAF.com

25.4.06 - The road to the 2006 CONCACAF Women?s Gold Cup? continues next week with the first round of Caribbean Qualification.
Dominican Republic will stage Group A qualification from 4-8 May, which consists of Bermuda, Turks & Caicos Islands and US Virgin Islands, while Haiti, Netherlands Antilles and Surinam compete alongside the host Aruba from 3-7 May.

Rounding out the Caribbean Qualification is Jamaica staging Group C from 8-12 May which includes Antigua & Barbua, St. Kitts & Nevis and St. Lucia, while Group D will take place in Trinidad & Tobago from 19-23 May, along with Dominica, Grenada and St. Vincent & The Grenadines.

The qualifying format for Mexico and five Central American teams is composed of two triangular groups hosted by Mexico and Panama from 10-14 and 24-28 of May, respectively.

The winners of these two groups, along with the two qualifiers from the Caribbean, will join Canada and the host USA in the 2006 CONCACAF Women?s Gold Cup? in November.

The six-team Women?s Gold Cup?, which will crown the CONCACAF champion, will also qualify two nations to the 2007 FIFA Women?s World Cup in China. The third-place finisher from the CONCACAF event will face an Asian team in a home-and-away playoff for the final berth to the FIFA tournament.

2006 CONCACAF WOMEN?S GOLD CUP? QUALIFICATION
Caribbean Zone
Group A
Santo Domingo, DOMINICAN REPUBLIC; Estadio Olímpico Felix Sanchez
04.05.2006: DOMINICAN REPUBLIC ? US VIRGIN ISLANDS (16:00)
BERMUDA ? TURKS & CAICOS ISLANDS (18:30)

06.05.2006: US VIRGIN ISLANDS ? BERMUDA (16:00)
TURKS & CAICOS ISLANDS ? DOMINICAN REPUBLIC (18:30)

08.05.2006: US VIRGIN ISLANDS ? TURKS & CAICOS ISLANDS (16:00)
DOMINICAN REPUBLIC ? BERMUDA (18:30)

Group B
Orangestad, ARUBA; Centro Deportive Guillermo Trinidad
03.05.2006: HAITI ? SURINAM (18:00)
ARUBA ? NETHERLANDS ANTILLES (20:00)

05.05.2006: NETHERLANDS ANTILLES ? HAITI (18:00)
SURINAM ? ARUBA (20:00)

07.05.2006: SURINAM ? NETHERLANDS ANTILLES (18:00)
ARUBA ? HAITI (20:00)

Group C
Kingston, JAMAICA; National Stadium
08.05.2006: ST. KITTS & NEVIS ? ANTIGUA & BARBUDA (17:00)
JAMAICA ? ST. LUCIA (19:00)

10.05.2006: ST. LUCIA ? ST. KITTS & NEVIS (17:00)
JAMAICA ? ANTIGUA & BARBUDA (19:00)

12.05.2006: ANTIGUA & BARBUDA ? ST. LUCIA (17:00)
JAMAICA ? ST. KITTS & NEVIS (19:00)

Group D
Malabar, TRINIDAD & TOBAGO; Larry Gomes Stadium
19.05.2006: ST. VINCENT & THE GRENADINES ? DOMINICA (17:00)
TRINIDAD & TOBAGO ? GRENADA (19:00)

21.05.2006: DOMINICA ? GRENADA (17:00)
TRINIDAD & TOBAGO ? ST. VINCENT & THE GRENADINES (19:00)

23.05.2006: ST. VINCENT & THE GRENADINES ? GRENADA (17:00)
TRINIDAD & TOBAGO ? DOMINICA (19:00)

Central American (Mexico) Zone
Group A
Mérida, Yucatán MEXICO; Estadio Carlos Iturralde
10.05.2006: MEXICO ? NICARAGUA (16:00)
12.05.2006: NICARAGUA ? EL SALVADOR (16:00)
14.05.2006: MEXICO ? EL SALVADOR (16:00)

Group B
Ciudad de Panamá, PANAMA; Estadio Rommel Fernández
24.05.2006: GUATEMALA ? COSTA RICA (14:00)
26.05.2006: PANAMA ? COSTA RICA (20:00)
28.05.2006: PANAMA ? GUATEMALA (14:00)